Critics‘ Choice Awards 2023 Winners List: From Everything Everywhere All at Once to RRR, who won big?

Right from Best Picture Award to the esteemed awards of Best Actor and Actress, scroll ahead, to find a complete list of 28th Annual Critics Choice Awards winners and nominations.

Updated on Jan 16, 2023   |  07:27 PM IST  |  99.5K
Everything Everywhere All at Once, RRR
From Everything Everywhere All at Once to RRR, who won big?

Critics Choice Awards 2023: On Sunday, January 15, 2023, fans finally got to witness the 28th Critics Choice Awards which has to be one of the most anticipated award nights of all time. The award night was famously held at the Fairmont Century Plaza Hotel in Los Angeles and also aired live at 7/6c on The CW. The three-hour ceremony was hosted by Chelsea Handler who took over for actor and four-times host Taye Diggs. This year, the annual award show handed out awards in a number of categories in both film and television. Ahead, find a complete list of winners and nominations at the Critics‘ Choice Awards 2023. 

The Critics‘ Choice Awards 2023: A complete list of winners and nominations 

 

Award Category: Best Picture 

Winner: Everything Everywhere All at Once (A24)

Nominations:

Avatar: The Way of Water (20th Century Studios)

Babylon (Paramount Pictures)

The Banshees of Inisherin (Searchlight Pictures)

Elvis (Warner Bros.)

The Fabelmans (Universal Pictures)

Glass Onion: A Knives Out Mystery (Netflix)

RRR (Variance Films)

Tár (Focus Features)

Top Gun: Maverick (Paramount Pictures)

Women Talking (MGM/United Artists Releasing)

Award: Best Actress 

Winner: Cate Blanchett – Tár (Focus Features)

Nominations: 

Viola Davis – The Woman King (Sony Pictures)

Danielle Deadwyler – Till (Orion/United Artists Releasing)

Margot Robbie – Babylon (Paramount Pictures)

Michelle Williams – The Fabelmans (Universal Pictures)

Michelle Yeoh – Everything Everywhere All at Once (A24)

 

Award: Best Actor 

Winner: Brendan Fraser – The Whale (A24)

Nominations: Austin Butler – Elvis (Warner Bros.)

Tom Cruise – Top Gun: Maverick (Paramount Pictures)

Colin Farrell – The Banshees of Inisherin (Searchlight Pictures)

Paul Mescal – Aftersun (A24)

Bill Nighy – Living (Sony Pictures Classics)

 

Award: Best Director

Winner: Daniel Kwan and Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once (A24)

Nominations: James Cameron – Avatar: The Way of Water (20th Century Studios)

Damien Chazelle – Babylon (Paramount Pictures)

Todd Field – Tár (Focus Features)

Baz Luhrmann – Elvis (Warner Bros.)

Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin (Searchlight Pictures)

Sarah Polley – Women Talking (MGM/United Artists Releasing)

Gina Prince-Bythewood – The Woman King (Sony Pictures)

S.S. Rajamouli – RRR (Variance Films)

Steven Spielberg – The Fabelmans (Universal Pictures)

 

Award: Best Limited Series

Winner: The Dropout (Hulu)

Nominations: Gaslit (Starz)

The Girl from Plainville (Hulu)

The Offer (Paramount+)

Pam & Tommy (Hulu)

Station Eleven (HBO Max)

This Is Going to Hurt (AMC+)

Under the Banner of Heaven (FX)

 

Award: Best Drama Series

Winner: Better Call Saul (AMC)

Nominations: Andor (Disney+)

Bad Sisters (Apple TV+)

The Crown (Netflix)

Euphoria (HBO)

The Good Fight (Paramount+)

House of the Dragon (HBO)

Severance (Apple TV+)

Yellowstone (Paramount Network)

Award: Best Young Actor/Actress 

Winner: Gabriel LaBelle – “The Fabelmans” (Universal Pictures)

Nominations: Frankie Corio – Aftersun (A24)

Jalyn Hall – Till (Orion/United Artists Releasing)

Bella Ramsey – Catherine Called Birdy (Amazon Studios)

Banks Repeta – Armageddon Time (Focus Features)

Sadie Sink – The Whale (A24)

 

Award: Best Comedy 

Winner: Glass Onion: A Knives Out Mystery (Netflix)

Nominations: The Banshees of Inisherin (Searchlight Pictures)

Bros (Universal Pictures)

Everything Everywhere All at Once (A24)

Triangle of Sadness (Neon)

The Unbearable Weight of Massive Talent (Lionsgate)

 

Award: Best Acting Ensemble 

Winner: Glass Onion: A Knives Out Mystery (Netflix)

Nominations: The Banshees of Inisherin (Searchlight Pictures)

Everything Everywhere All at Once (A24)

The Fabelmans (Universal Pictures)

The Woman King (Sony Pictures)

Women Talking (MGM/United Artists Releasing)

 

Award: Best Talk Show

Winner: Last Week Tonight with John Oliver (HBO)

Nominations: The Amber Ruffin Show (Peacock)

Full Frontal with Samantha Bee (TBS)

The Kelly Clarkson Show (Syndicated)

Late Night with Seth Meyers (NBC)

Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

 

Award: Best Comedy Special

Winner: Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix)

Nominations: Fortune Feimster: Good Fortune (Netflix)

Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)

Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)

Nikki Glaser: Good Clean Filth (HBO)

Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early (Peacock)

 

Award: Best Foreign Language Series

Winner: Pachinko (Apple TV+)

Nominations: 1899 (Netflix)

Borgen (Netflix)

Extraordinary Attorney Woo (Netflix)

Garcia! (HBO Max)

The Kingdom Exodus (MUBI)

Kleo (Netflix)

My Brilliant Friend (HBO)

Tehran (Apple TV+)

Award: Best Animated Series

Winner: Harley Quinn (HBO Max)

Nominations: Bluey (Disney+)

Bob’s Burgers (Fox)

Genndy Tartakovsky’s Primal (Adult Swim)

Star Trek: Lower Decks (Paramount+)

Undone (Prime Video)

 

Award: Best Movie Made for Television

Winner: Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)

Nominations: Fresh (Hulu)

Prey (Hulu)

Ray Donovan: The Movie (Showtime)

The Survivor (HBO)

Three Months (Paramount+)

 

Award: Best Actress in a Drama Series

Winner: Zendaya – Euphoria (HBO)

Nominations: Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)

Sharon Horgan – Bad Sisters (Apple TV+)

Laura Linney – Ozark (Netflix)

Mandy Moore – This Is Us (NBC)

Kelly Reilly – Yellowstone (Paramount Network)

 

Award: Best Actor in a Drama Series

Winner: Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)

Nominations: Jeff Bridges – The Old Man (FX)

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Diego Luna – Andor (Disney+)

Adam Scott – Severance (Apple TV+)

Antony Starr – The Boys (Prime Video)

 

Award: Best Hair and Makeup 

Winner: Elvis (Warner Bros.)

Nominations: Babylon (Paramount Pictures)

The Batman (Warner Bros.)

Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)

Everything Everywhere All at Once (A24)

The Whale (A24)

 

Award: Best Visual Effects 

Winner: Avatar: The Way of Water (20th Century Studios)

Nominations: The Batman (Warner Bros.)

Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)

Everything Everywhere All at Once (A24)

RRR (Variance Films)

Top Gun: Maverick (Paramount Pictures)

 

Award: Best Editing 

Winner: Paul Rogers – Everything Everywhere All at Once (A24)

Nominations: Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron – Avatar: The Way of Water (20th Century Studios)

Tom Cross – Babylon (Paramount Pictures)

Matt Villa, Jonathan Redmond – Elvis (Warner Bros.)

Monika Willi – Tár (Focus Features)

Eddie Hamilton – Top Gun: Maverick (Paramount Pictures)

 

Award: Best Production Design  

Winner: Florencia Martin, Anthony Carlino – Babylon (Paramount Pictures)

Nominations: Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole – Avatar: The Way of Water (20th Century Studios)

Hannah Beachler, Lisa K. Sessions – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)

Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn – Elvis (Warner Bros.)

Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim – Everything Everywhere All at Once (A24)

Rick Carter, Karen O’Hara – The Fabelmans” (Universal Pictures)

 

Award: Best Cinematography 

Winner: Claudio Miranda – Top Gun: Maverick (Paramount Pictures)

Nominations: Russell Carpenter – Avatar: The Way of Water (20th Century Studios)

Linus Sandgren – Babylon (Paramount Pictures)

Roger Deakins – Empire of Light (Searchlight Pictures)

Janusz Kaminski – The Fabelmans (Universal Pictures)

Florian Hoffmeister – Tár (Focus Features)

 

Award: Best Comedy Series

Winner: Abbott Elementary (ABC)

Nominations: Barry (HBO)

The Bear (FX)

Better Things (FX)

Ghosts (CBS)

Hacks (HBO Max)

Reboot (Hulu)

Reservation Dogs (FX)

 

Award: Best Actress in a Comedy Series

Winner: Jean Smart – Hacks (HBO Max)

Nominations: Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)

Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)

Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)

Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)

Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)

 

Award: Best Actor in a Comedy Series

Winner: Jeremy Allen White – The Bear (FX)

Nominations: Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)

Bill Hader – Barry (HBO)

Keegan-Michael Key – Reboot (Hulu)

Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)

D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

 

Award: #SeeHer Award

Winner: Janelle Monáe

 

Award: Lifetime Achievement Award

Winner: Jeff Bridges

 

Award: Best Animated Feature 

Winner: Guillermo del Toro’s Pinocchio (Netflix)

Nominations: Marcel the Shell with Shoes On (A24)

Puss in Boots: The Last Wish (DreamWorks Animation)

Turning Red (Pixar)

Wendell & Wild (Netflix)

 

Award: Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Winner: Daniel Radcliffe – Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)

Nominations: Ben Foster – The Survivor (HBO)

Andrew Garfield – Under the Banner of Heaven (FX)

Samuel L. Jackson – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)

Sebastian Stan – Pam & Tommy (Hulu)

Ben Whishaw – This is Going to Hurt (AMC+)

 

Award: Best Costume Design 

Winner: Ruth E. Carter – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)

Nominations: Mary Zophres – Babylon (Paramount Pictures)

Catherine Martin – Elvis (Warner Bros.)

Shirley Kurata – Everything Everywhere All at Once (A24)

Jenny Eagan – Glass Onion: A Knives Out Mystery (Netflix)

Gersha Phillips – The Woman King (Sony Pictures)

 

Award: Best Song

Winner: Naatu Naatu – RRR (Variance Films) 

Nominations: Lift Me Up – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios) 

Ciao Papa – Guillermo del Toro’s Pinocchio (Netflix)

Hold My Hand – Top Gun: Maverick (Paramount Pictures) 

Carolina – Where the Crawdads Sing (Sony Pictures)

New Body Rhumba – White Noise (Netflix) 

 

Award: Best Score 

Winner: Hildur Guðnadóttir – Tár (Focus Features)

Nominations: Michael Giacchino – The Batman (Warner Bros.)

Justin Hurwitz – Babylon (Paramount Pictures)

John Williams – The Fabelmans (Universal Pictures)

Alexandre Desplat – Guillermo del Toro’s Pinocchio (Netflix)

Hildur Guðnadóttir – Women Talking (MGM/United Artists Releasing)

 

Award: Best Original Screenplay

Winner: Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once (A24)

Nominations: Charlotte Wells – Aftersun (A24)

Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin (Searchlight Pictures)

Steven Spielberg, Tony Kushner – The Fabelmans (Universal Pictures)

Todd Field – Tár (Focus Features)

 

Award: Best Adapted Screenplay

Winner: Sarah Polley – Women Talking (MGM/United Artists Releasing)

Nominations: Rian Johnson – Glass Onion: A Knives Out Mystery (Netflix)

Kazuo Ishiguro – Living (Sony Pictures Classics)

Rebecca Lenkiewicz – She Said (Universal Pictures)

Samuel D. Hunter – The Whale (A24)

 

Award: Best Supporting Actress 

Winner: Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever (Marvel Studios)

Nominations: Jessie Buckley – Women Talking (MGM/United Artists Releasing)

Kerry Condon – The Banshees of Inisherin (Searchlight Pictures)

Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once (A24)

Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once (A24)

Janelle Monáe – Glass Onion: A Knives Out Mystery (Netflix)

 

Award: Best Supporting Actor 

Winner: Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once (A24)

Nominations: Paul Dano – The Fabelmans (Universal Pictures)

Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin (Searchlight Pictures)

Judd Hirsch – The Fabelmans (Searchlight Pictures)

Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin (Searchlight Pictures)

Brian Tyree Henry – Causeway (A24/Apple Original Films)

 

Award: Best Supporting Actor in a Comedy Series

Winner: Henry Winkler – Barry (HBO)

Nominations: Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)

Leslie Jordan – Call Me Kat (Fox)

James Marsden – Dead to Me (Netflix)

Chris Perfetti – Abbott Elementary (ABC)

Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)

 

Award: Best Supporting Actress in a Comedy Series

Winner: Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)

Nominations: Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)

Ayo Edebiri – The Bear (FX)

Marcia Gay Harden – Uncoupled (Netflix)

Janelle James – Abbott Elementary (ABC)

Annie Potts – Young Sheldon (CBS)

 

Award: Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Winner: Paul Walter Hauser – Black Bird (Apple TV+)

Nominations: Murray Bartlett – Welcome to Chippendales (Hulu)

Domhnall Gleeson – The Patient (FX)

Matthew Goode – The Offer (Paramount+)

Ray Liotta – Black Bird (Apple TV+)

Shea Whigham – Gaslit (Starz)

 

Award: Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

Winner: Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)

Nominations: Claire Danes – Fleishman Is in Trouble (FX)

Dominique Fishback – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)

Betty Gilpin – Gaslit (Starz)

Melanie Lynskey – Candy (Hulu)

Juno Temple – The Offer (Paramount+)

 

Award: Best Supporting Actor in a Drama Series

Winner: Giancarlo Esposito – Better Call Saul (AMC)

Nominations: Andre Braugher – The Good Fight (Paramount+)

Ismael Cruz Córdova – The Lord of the Rings: The Rings of Power (Prime Video)

Michael Emerson – Evil (Paramount+)

John Lithgow – The Old Man (FX)

Matt Smith – House of the Dragon (HBO)

 

Award: Best Supporting Actress in a Drama Series

Winner: Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO)

Nominations: Milly Alcock – House of the Dragon (HBO)

Carol Burnett – Better Call Saul (AMC)

Julia Garner – Ozark (Netflix)

Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)

Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)

 

Award: Best Foreign Language Film 

Winner: RRR (Variance Films)

Nominations: All Quiet on the Western Front (Netflix)

Argentina, 1985 (Amazon Studios)

Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths (Netflix)

Close (A24)

Decision to Leave (Mubi)

 

Award: Best Actress in a Limited Series or Movie Made For Television

Winner: Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu)

Nomination: Julia Garner – Inventing Anna (Netflix)

Lily James – Pam & Tommy (Hulu)

Amber Midthunder – Prey (Hulu)

Julia Roberts – Gaslit (Starz)

Michelle Pfeiffer – The First Lady (Showtime)

ALSO READ: 2023 Critics Choice Awards: Lee Min Ho, Kim Min Ha's Pachinko wins big; Park Eun Bin dazzles in blue

FAQs

Who won the Best Picture Award at The Critics‘ Choice Awards 2023?
Everything Everywhere All at Once won the Best Picture Award at The Critics‘ Choice Awards 2023

Who was the best actor 2023 at The Critics‘ Choice Awards?
The winner of the Best Actor award was Brendan Fraser for The Whale

Who won the best director 2023?
The winner of the best director award is Daniel Kwan and Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once.

Which is the best drama series?
The winner of the best drama series is Better Call Saul (AMC)

What were the Choice Awards 2023 nominations for Best Actress?
The nominations for the best actress award are Viola Davis – The Woman King (Sony Pictures), Danielle Deadwyler – Till (Orion/United Artists Releasing), Margot Robbie – Babylon (Paramount Pictures), Michelle Williams – The Fabelmans (Universal Pictures) and Michelle Yeoh – Everything Everywhere All at Once (A24) and the award was won by Cate Blanchett for Tár.

What did RRR win at the Critics‘ Choice Awards 2023?
RRR bagged the award for the best song Naatu Naatu.

About The Author

‘A postgraduate in Mass Communication, Ayushi enjoys writing about fashion, skincare, and lifestyle. She's ...

Read more

Advertisement
Credits: Variety, Imdb.com, YouTube

For the latest Bollywood news, Telugu news, entertainment exclusives, gossip, movie reviews, and more, follow the Pinkvilla website and YouTube channel, or head to our social media platforms like Twitter, Facebook, Instagram!

Top Comments
There are no comments in this article yet. Be first to post one!